Paula Księzniczka :*
Dołączył: 28 Gru 2005 Posty: 117 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Hmmmm... looz :)
|
Wysłany: Pią 3:03, 30 Gru 2005 Temat postu: Bocian :) jeden Nie czyni wiosny.. nie sory to była jaskółka |
|
|
Bocian biały (Ciconia ciconia L., 1758) - duży ptak brodzący z rodziny bocianowatych, zamieszkujący w zależności od podgatunku:
Ciconia ciconia ciconia - gnieździ się na Półwyspie Iberyjskim i wyspowo we Francji oraz w północno-zachodniej Afryce. Ta populacja zimująca w Afryce Równikowej i Zachodniej podczas przelotów przelatuje nad Cieśniną Gibraltarską. Znacznie większa populacja w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bałkanach, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i na Bliskim Wschodzie. Zimuje w Afryce Równikowej i Wschodniej przelatując nad Bosforem i Dardanelami oraz nad Synajem. Część zimuje w Indiach z C. c. asiatica.
Ciconia ciconia asiatica - gnieździ się w Azji Środkowej, zimuje w Indiach i Iranie.
Bocian czarnodzioby Ciconia ciconia boyciana uznawany niekiedy za osobny gatunek Ciconia boyciana - od C. c. ciconia różni się czarnym dziobem. Zamieszkuje dorzecze Amuru i Ussuri. Zimuje w Japonii, na Półwyspie Koreańskim, we wschodnich Chinach. Latem sporadycznie zalatuje do Mongolii.
Cechy gatunku
Upierzenie białe za wyjątkiem czarnych lotek. Nogi i dziób czerwone. Szyja w locie wyciągnięta do przodu. Z uwagi na słabo rozwinięte mięśnie piersiowe częściej posługuje się lotem szybowcowym, czyli wykorzystując powierzchnię swoich skrzydeł i wznoszące, ciepłe prądy powietrzne. Siłą własnych mięśni lata niechętnie i tylko na niewielkie odległości. W przeciwieństwie do bociana czarnego nie unika siedzib ludzkich i często gnieździ się nawet w środku wsi.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 80 cm
rozpiętość skrzydeł 200 cm
waga ok. 3000-4000 g.
Biotop
Osiedla ludzkie lub ich sąsiedztwo, przeważnie w rejonach z rozległymi dolinami rzecznymi i wilgotnymi łąkami.
Gniazdo
Na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego, w ruinach wysokich budynków, na nieczynnych kominach fabrycznych oraz na wysokich drzewach w bezpośredniej bliskości siedzib ludzkich. Od lat 70. coraz częściej na specjalnych platformach umieszczanych przez człowieka na słupach linii telefonicznych lub energetycznych, w niektórych rejonach jest to najczęstszy sposób lokowania gniazd.
Pożywienie
Owady, głównie pasikoniki i chrząszcze, ale również jaszczurki, węże, pisklęta i wyjątkowo małe zajączki. W latach obfitujących w myszy i norniki zjada prawie wyłącznie te gryzonie, przez co jest ptakiem pożytecznym.
Ochrona
Z uwagi na spadającą liczebność występowania objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. W Polsce gniazduje ok. 45 tysięcy par w wieku rozrodczym (rok 2004). Gatunek objęty programem ochronnym koordynowanym przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" (Program Ochrony Bociana Białego i Jego Siedlisk).
[link widoczny dla zalogowanych]
und
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Paula dnia Pią 3:15, 30 Gru 2005, w całości zmieniany 1 raz |
|