BobaseQ |
Wysłany: Pią 17:40, 30 Gru 2005 Temat postu: RekinQ cz.1 : Rodzaje |
|
Rodzaje rekinków :
Długoszpar, rekin olbrzymi (Cetorhinus maximus), zaliczany do rodziny długoszparowatych, należącej do rzędu rekinokształtnych. Ciało wrzecionowatego kształtu osiąga długość do 15 m i ciężar ok. 5 ton. Paszcza posiada do 7 rzędów drobnych zębów. Ogromna wątroba stanowi 20% jego wagi i zawiera 60% tłuszczu. Dzięki dużej zawartości tłuszczu w ciele może długo spoczywać niemal na powierzchni wody
Ogromne szczeliny skrzelowe po obydwu bokach z wyrostkami filtracyjnymi na łukach skrzelowych, służącymi do odcedzania planktonu stanowiącego pokarm. Pomimo dużych rozmiarów potrafi rozwijać dużą prędkość w wodzie i wyskakiwać ponad powierzchnię. Jajożyworodny, z reguły rodzi się 1 młode.
Zamieszkuje wody półkuli północnej. Niegdyś ceniony z uwagi na mięso oraz olej uzyskiwany z wątroby, służący do celów oświetleniowych.
Kosogon, lis morski (Alopias vulpinus), ryba zaliczana do rzędu rekinokształtnych (Squaliformes), zamieszkująca morza i oceany strefy ciepłej i tropikalnej. Długość ciała do 6 m, ciężar ciała do 200 kg. Charakterystyczną cechą lisa morskiego jest ogon o silnie wydłużonej górnej części, która może u dużych osobników przekraczać długość 2 m. Ciało silnie wydłużone, torpedowate, trójkątna płetwa grzbietowa, ubarwienie ciała ciemne, stalowe lub brunatne.
Żywi się rybami, które ogłusza uderzeniami ogona. Gatunek jajożyworodny, samica rodzi 2-3 młode o długości ok. 1 m. W poszukiwaniu pokarmu odbywa dalekie wędrówki.
Rekin polarny (Somniosus microcephalus), ryba z rodziny scymnowatych, rzędu rekinokształtnych, zamieszkująca wody północnej części Oceanu Atlantyckiego, zarówno strefy arktycznej, jak i umiarkowanej. Cechuje się niewielkimi płetwami, osiąga maksymalnie 6-8 m długości, przeciętnie 2-4 m, ciężar największych okazów przekracza 400 kg.
Ubarwienie brunatnoszare lub prawie czarne, strona brzuszna nieco jaśniejsza. Rekin polarny bytuje zazwyczaj na dużych głębokościach, ok. 500, nawet do 1000 m. Żywi się rybami, głównie dorszami i halibutami, poluje także na foki. Ma dobrze rozwinięty zmysł powonienia.
Po kopulacji samica składa kilkaset jaj na dnie morza w piasku lub mule, młode wylęgają się po długim okresie inkubacji, osiągają dojrzałość płciową po uzyskaniu ok. 2 m długości ciała.
Przez rybaków uważany jest za szkodnika. Poławiany dla wątroby, z której uzyskuje się ceniony tran. Na północy bywa spożywany przez tubylców po wysuszeniu mięsa, które w pewnym okresie bywa trujące.
Piła (Pristis), ryba z rodzaju zaliczanego do rodziny piłowatych (Pristidae), rzędu płaszczkokształtnych, żyjąca w oceanach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Cechuje się pyskiem wyciągniętym w tzw. rostrum, w kształcie długiej płaskiej piły o ostrych zębach, służącym do atakowania ryb będących pożywieniem piły, długość piły sięga 1/3 długości ciała piły.
Niektóre gatunki żywią się również bezkręgowcami żyjącymi w dnie morskim, wydobywanymi za pomocą piły. Żyworodna. Często wpływa w ujścia rzek. Nieraz niszczy rybackie sieci, stąd bywa uważana przez rybaków za szkodnika.
Znanych jest 6 gatunków piły. Przedstawicielami są m.in.: piła drobnozębna (Pristis pectinatus), osiągająca 6 m długości ciała i ciężar ok. 800 kg, oraz piła (Pristis macrodon), o długości ciała do 5 m i ciężarze do 600 kg. Mięso piły odznacza się dobrym smakiem, wątroba ceniona jako źródło tranu.
Młot, rekin młot, kusza młot (Sphyrna zygaena), ryba zaliczana do rodziny młotowatych (Sphyrnidae) z rzędu rekinokształtnych, żyjąca w wodach oceanów strefy tropikalnej i umiarkowanej. Długość ciała do 4,5 m, ciężar ciała do 600 kg.
Cechą charakterystyczną jest kształt głowy silnie rozbudowanej na kształt młota, na końcach którego umieszczone są oczy, odleglość między nimi dochodzi do 110 cm. Szeroki otwór gębowy, ubarwienie szarobrązowe, brzuch białawy. Pożywienie stanowią ryby i skorupiaki.
Gatunek żyworodny, jedna samica może urodzić kilkadziesiąt młodych. Młot czasem atakuje kąpiących się ludzi. Nie ma znaczenia gospodarczego.
Żarłacz biały, nazywany też ludojadem, występuje we wszystkich ciepłych morzach. Ma białawy brzuch i szary, a nawet czarny grzbiet. Jest przedstawicielem rodziny lamnowatych. Długość jego ciała dochodzi zwykle do 5-6 metrów, ale spotyka się też osobniki dwunastometrowe o masie trzech ton.
Ludojady często polują przy powierzchni wody, jednak poławiano je także na głębokości tysiąca metrów, co jak na rekina jest niezwykłym osiągnięciem. Obok ryb, które są ' prawdopodobnie ich głównym pokarmem, żarłacze białe polują na żółwie morskie, delfiny, foki i małe walenie. Są bardzo niebezpieczne dla człowieka, to właśnie ich obawiają się amatorzy morskich kąpieli w Australii.
Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvieri), ryba zaliczana do rodziny żarłaczowatych, rzędu rekinokształtnych, żyjąca w wodach przybrzeżnych i szelfowych oceanów strefy tropikalnej i subtropikalnej.
Osiąga długość 5-6 m, ciężar największych okazów 700-1000 kg. Ubarwienie szarobrunatne. Koniec pyska lekko zaokrąglony. Jest jednym z najżarłoczniejszych rekinów, atakuje także ludzi. Jajożyworodny, samica rodzi 30-50 młodych. Bywa poławiany dla wątroby stanowiącej surowiec do wyrobu oleju. Jest atrakcyjnym obiektem połowów wędkarskich na specjalne wędy sportowe.
Taki śliczny |
|